20 stycznia 2021,imieniny Fabiana, Sebastiana

Imprezy i wydarzenia

LKS-y gospodarzami obiektów sportowych

Ludowe Kluby Sportowe odgrywają ogromną rolę w utrzymywaniu aktywności ruchowej wśród młodzieży i dorosłych, których pasją jest piłka nożna. Są miejscem gdzie można rozwijać talenty piłkarskie i kontynuować życiowe pasje. Doceniając wkład pasjonatów – społeczników w pracę na rzecz sportu powszechnego LKS Magórka oraz LKS Żar otrzymały w zarząd obiekty sportowe z których korzystały – od stycznia 2021 roku są ich gospodarzami.

Gratuluję zaangażowania i życzę wielu sukcesów sportowych. Ufam, że pandemia koronawirusa w roku 2021 będzie stopniowo ustępować, co pozwoli wyjść na boiska sportowe.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 04-01-2021

Boże Narodzenie 2020

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi:
Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi
Czym prędzej się wybierajcie,
Do Betlejem pośpieszajcie,
Przywitać Pana..


Autor tekstu: tradycyjna kolęda
Dodano: 23-12-2020

Betlejemskie Światło Pokoju

Mimo trudnych czasów, a jednocześnie szczególnie cenne w dobie pandemii, niosące nadzieję Światełko Betlejemskie dotarło do Gminy Czernichów. Światełko musiało pokonać sztafetą kilkadziesiąt krajów, by dotrzeć do Polski, do naszej gminy. Serdecznie dziękuję drużynom harcerskim Dobre Duchy i Słoneczni z terenu Gminy Czernichów za przekazanie nam tego pięknego znaku światła będącego symbolem nadziei, jedności i pokoju.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów

Dziękujemy!
Dodano: 23-12-2020

Byłem chory, a odwiedziliście mnie..

Dziękuję Młodzieży Sokolej za podjętą inicjatywę odwiedzenia chorych z terenu naszej gminy. Dobre słowo, wypowiedziane życzenia, życzliwość, to skuteczny balsam dla schorowanych i cierpiących. Gratuluję i dziękuję.

z Sokolim Pozdrowieniem
Czołem - Wójt Gminy Barbara Kos-Harat
Dodano: 23-12-2020

Finał Szlachetnej Paczki 2020

Serdecznie dziękuję wolontariuszom Szlachetnej Paczki Czernichów i okolice, darczyńcom, strażakom z OSP Międzybrodzie Żywieckie za dobre serce, za wielkie oddanie dla drugiego człowieka oraz chęć i wolę służenia innym. Wspaniała inicjatywa zapaleńców jest niezwykłym dowodem na to, że warto pomagać i angażować się dla dobra drugiej osoby. Gratuluję wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 14-12-2020

Dzisiaj Barbórka, święto górników

Przyjmijcie wyrazy szacunku i wdzięczności za Waszą ciężką, ofiarną i niebezpieczną pracę, związaną z wydobyciem węgla. Niech Wasza Orędowniczka zawsze czuwa nad wszystkimi pracownikami górnictwa, nad Waszą codziennością i przyszłością! Niech oręduje za górniczymi rodzinami i wszystkimi środowiskami górniczej pracy. Szczęść Boże w górniczym trudzie.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 04-12-2020

Święto Niepodległości

W związku z obowiązującymi rygorami związanymi z COVID-19 informujemy, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej Gminie obchodzone będą w zmienionej formie: bez przemarszu z udziałem mieszkańców i orkiestry.

11 listopada 2020 - PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

O godz. 11.00 w Kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Międzybrodziu Żywieckim, odprawiona zostanie Msza Św. w intencji Ojczyzny. Dla mieszkańców transmitowana będzie w internecie, natomiast o uczestnictwo w nabożeństwie prosi się poczty sztandarowe i delegacje. Mając na względzie bezpieczeństwo, poczty i delegacje z danej miejscowości składają kwiaty i znicze według poniższej kolejności:

Międzybrodzie Bialskie:
godz. 10.00 – przed Centrum Kultury,
godz. 10.10 - przed obeliskiem upamiętniającym spotkanie gen Józefa Hallera z żołnierzami i mieszkańcami Międzybrodzia Bialskiego w 1932 r.
godz. 10.20 - przed tablicą upamiętniającą Mieszkańców Międzybrodzia Bialskiego poległych w I i II wojnie światowej.

Czernichów:
godz. 10.30 - przy pomniku upamiętniającym Ofiary walki z faszyzmem,

Międzybrodzie Żywieckie:
godz. 10.45 - przy kościele pod tablicą upamiętniającą Mieszkańców Międzybrodzia Żywieckiego poległych w I i II wojnie światowej.

W ZALEŻNOŚCI OD ROZWOJU SYTUACJI EPIDEMIOLOGICZNEJ, LICZBA UCZESTNIKÓW MOŻE ULEC ZMIANIE.
Dodano: 10-11-2020

Jubileusz 100-lecia urodzin obchodził mieszkaniec Gminy Czernichów Pan Jan Dyszak

W dniu 13 października 2020 roku Jubileusz 100-lecia urodzin obchodził mieszkaniec Gminy Czernichów Pan Jan Dyszak. Z tej to okazji Dostojnego Jubilata odwiedzili przedstawiciele Urzędu Gminy Czernichów z Panią Wójt Barbarą Kos-Harat. Jubilatowi wręczono gratulacje, kwiaty oraz upominek. Atmosfera spotkania była bardzo miła i serdeczna, były wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia. Panu Janowi serdecznie gratulujemy tak pięknego Jubileuszu i życzymy na kolejne lata dużo dobrego zdrowia, cierpliwości w zmaganiu się z wszelkimi niedogodnościami dnia codziennego oraz jeszcze wielu lat pogodnego życia.
Dodano: 15-10-2020

14 października - Dzień Edukacji Narodowej

Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie pozbawić.
~ Menander
Dodano: 14-10-2020

Wójt Gminy Czernichów - Prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Urzędzie Gminy Czernichów

"Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie,
to gest wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej.
To DAR ŻYCIA ... Niech dawcy krwi,
którym należy się wdzięczność wszystkich,
będą coraz liczniejsi we wszystkich krajach świata".
/Jan Paweł II, Światowy Dzień Krwiodawców - 2004 r./


W dniu wczorajszym 21 osobowa grupa mieszkańców Gminy Czernichów spotkała się w Urzędzie Gminy, aby powołać do życia Klub HDK. Do tej pory akcje poboru krwi na terenie naszych sołectw organizowało PTG Sokół oraz OSP Międzybrodzie Żywieckie za co im serdecznie dziękujemy. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację Klubu przy Urzędzie Gminy, a tych, dla których zdrowie i życie potrzebujących jest wartością najwyższą zapraszamy serdecznie do współpracy.
Dodano: 18-09-2020

III Rajd Koroną Gminy Czernichów

W dniu 12.09.2020r. Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Gminie Czernichów zorganizowało trzeci już Rajd Koroną Gminy Czernichów. Nadrzędnym celem tegorocznej wyprawy było uczczenie 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II, Bitwy Warszawskiej, Powstania Śląskiego oraz Zaślubin Polski z morzem. Ważne jest, aby pamięć o tych wydarzeniach pozostała żywa i żeby z jednej strony jednoczyła nas a z drugiej mobilizowała do wspólnych działań i do współpracy.

„ Byt człowieka jest przemijający i zmienny. Góry istnieją w sposób pewny i trwały, są wymownym obrazem niezmiennej Wieczności Boga”. Jan Paweł II

Serdeczne gratulacje dla organizatorów i uczestników III Rajdu Koroną Gminy Czernichów.

Barbara Kos- Harat
Wójt Gminy Czernichów

Dodano: 17-09-2020

Zapraszamy na przesłuchania wstępne do ognisk Fundacji Braci Golec!

22 września, wtorek, godz. 18.00 - Kryształowe Wzgórze w Międzybrodziu Żywieckim. Chętnych do udziału w przesłuchaniu prosimy o przygotowanie do zaśpiewania krótkiej piosenki. Do Fundacji Braci Golec mogą dołączyć osoby potrafiące grać na instrumentach oraz dzieci i młodzież chcące dopiero zacząć przygodę z muzyką. Szczegółowe informacje na temat przesłuchań oraz edukacji w Fundacji Braci Golec można uzyskać u koordynatora fundacji Rafała Bałasia, numer telefonu: 500488112.


Dodano: 15-09-2020

Otwarcie i poświęcenie nowej siedziby przedszkola im. Ks. Jana Hojdysa w Międzybrodziu Żywieckim

W dniu wczorajszym tj. 31.08.2020r. nastąpiło oficjalne otwarcie i poświęcenie nowej siedziby przedszkola im. Ks. Jana Hojdysa w Międzybrodziu Żywieckim. Uroczystości towarzyszyło tradycyjne przecięcie wstęgi i wręczenie pamiątkowych dyplomów w podziękowaniu za pomoc w organizowaniu nowej siedziby. Poświęcenia dokonał Ks. Proboszcz Janusz Kuciel.

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przenosiny przedszkola. Dziękuję za poświęcony czas. Życzę wszystkiego najlepszego.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 01-09-2020

Dzisiaj zabrzmi pierwszy szkolny dzwonek

Życzę wszystkim uczniom oraz kadrze pedagogicznej i pracownikom placówek oświatowych z terenu gminy Czernichów bezpiecznego roku szkolnego. Z pewnością nie będzie to dla Was łatwy rok - tym bardziej proszę o stosowanie się do zaleceń. Życzę, by mimo wszystko był to czas pełen niezapomnianych wrażeń, ciekawych inicjatyw, zdobywania potrzebnej wiedzy, zawierania nowych przyjaźni. Zróbmy wszystko, abyśmy wspólnie zdali ten egzamin społecznej odpowiedzialności. Wszystkiego dobrego!!

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 01-09-2020

Przekazanie szkołom działającym na terenie Gminy Czernichów sprzętu komputerowego

Z przyjemnością informujemy, iż w dniu dzisiejszym, 20 sierpnia 2020 r. Wójt Gminy Czernichów – Barbara Kos-Harat przekazała szkołom działającym na terenie gminy sprzęt komputerowy na potrzeby realizacji przez uczniów oraz nauczycieli zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zakup laptopów został sfinansowany w ramach realizacji projektu pn. „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Dodano: 20-08-2020

Informacje dotyczące III etapu wyścigu Tour de Pologne przebiegającego przez Gminę Czernichów

Szanowni Mieszkańcy, poniżej przekazujemy informacje organizatora Tour de Pologne dotyczące III etapu wyścigu przebiegającego przez Gminę Czernichów. Zapraszamy do zapoznania się i udostępniania wiadomości.

„W dniu 7 sierpnia 2020 r. przez teren Powiatu Żywieckiego będzie przebiegała trasa 77 Wyścigu Tour de Pologne UCI WORLD TOUR 2020 przez miejscowości: Porąbka od mostu Zapory, Międzybrodzie Bialskie, Czernichów, Oczków, Kocierz Moszczanicki, Kocierz Rychwałdzki, Przełęcz Kocierska, Targanice, Pu-szcza Wielka, Porąbka (dwa okrążenia), Łodygowice, Bierna, Zarzecze z metą w Bielsku – Białej od godziny 16:15 do godziny 16:45 w okolicach Hotelu Dębowiec.
Start wyścigu będzie w miejscowości Wadowice – Plac Jana Pawła II – o godzinie 11:15. W wyżej wymienionych miejscowościach ruch drogowy będzie zamknięty od godziny 11:30 do godziny 14:00, a w miejscowościach Łodygowice, Bierna, Zarzecze, Tresna, Czernichów do ulicy Pogodnej ruch będzie zamknięty od godziny 14:00 do godziny 15:15.

Organizator wyścigu informuje, iż w wyżej wymienionym dniu oraz godzinach nastąpią utrudnienia w ruchu drogowym, za co serdecznie przepraszamy. Zwracamy się również z prośbą o zamknięcie bram wjazdowych do posesji, zamknięcie zwierząt domowych, usunięcia zaparkowanych samochodów na jezdni i innych przeszkód. Zwracamy się również o informację dla pracowników zakładów i instytucji o utrudnieniu ruchu drogowego zaczynających i kończących pracę na pierwszej i drugiej zmianie.

Prosimy mieszkańców o liczny i sportowy doping, w miarę możliwości reklamę zakładu, instytucji, posesji prywatnych – zachowanie wszelkich środków sanitarnych (maseczki, odległości do 1,5 metra) oraz nie dotykać kolarzy ani nie polewać ich wodą.

Z poważaniem
Koordynator Wyścigu
Grzegorz Szafrański”.
Dodano: 23-07-2020

Odsłonięto monument i tablicę pamiątkową poświęconą uczczeniu pamięci Włodzimierza Trzywdar Burzyńskiego

Włodzimierz Trzywdar Burzyński to profesor Politechniki Lwowskiej i Śląskiej, genialny inżynier i mechanik konstrukcji, projektant żelbetowego mostu łukowego przez rzekę Sołę w Tresnej – Czernichowie w 1936 roku. Na Jego cześć Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej w Gliwicach – Oddział Budownictwa z siedzibą w Gliwicach wzniosło monument oraz tablicę pamiątkową na należącym do Gminy Czernichów terenie pozostałości przyczółku ww. mostu w Tresnej. Uroczyste odsłonięcie monumentu miało miejsce dnia 10 lipca 2020r. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej, Oddział Budownictwa, przedstawiciele samorządu z p. Wójt Barbarą Kos-Harat oraz mieszkańcy gminy Czernichów.
Dodano: 15-07-2020

Kolejna szkolna zielona pracownia w Gminie Czernichów

Szkoła Podstawowa nr 1 w Międzybrodziu Bialskim otrzymała dofinansowanie zadania pn. Zielona Pracownia – Śladami Przyrody w formie dotacji do kwoty 30000,00 zł. Przedmiotem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych.
Dodano: 08-07-2020

Nagrody Wójta wręczone

W dniu 25.06.2020r. na zaproszenie Pani Wójt Barbary Kos-Harat w Urzędzie Gminy gościliśmy Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, którzy przybyli na spotkanie razem ze swoimi nauczycielami przedmiotów, dyrektorami szkół oraz rodzicami.

W zaszczytnym gronie laureatów znaleźli się:

  • Julia Szyszka, Jeremiasz Siwek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzybrodziu Bialskim.
  • Maciej Kołakowski, Filip Stąpor ze Szkoły Podstawowej Międzybrodzie Żywieckie.

Pani Wójt złożyła laureatom, nauczycielom oraz rodzicom gratulacje, uczniowie otrzymali dyplomy oraz karty podarunkowe. Jeszcze raz życzymy Laureatom, aby nauka była dla nich nie tylko formą spełniania ambicji, ale przede wszystkim życiową przygodą, dającą wiele zadowolenia i wyznaczającą cel. Niech Wasz sukces będzie inspiracją i motywacją dla innych uczniów do sięgania po najwyższe laury.
Dodano: 30-06-2020

Od września w budynku starego przedszkola w Międzybrodziu Żywieckim swoją działalność rozpocznie placówka Żłobek w Sadzie

Drodzy mieszkańcy,

Pragniemy przekazać bardzo miłą i ważną zarazem informację! Od września w budynku starego przedszkola w Międzybrodziu Żywieckim przy ul. Beskidzkiej 6 swoją działalność rozpocznie placówka renomowanej i znanej w całej Polsce, jak i dalej sieci "Żłobków w Sadzie"! Są to placówki naturalne które jako jedyne w Polsce i jedne z niewielu w Europie kształcą swoich podopiecznych w idei pedagogiki serca, lokalnej kultury i historii oraz dają możliwość codziennego kontaktu ze zwierzętami. W najbliższych dniach rozpoczynają się prace adaptacyjne, a maluchy w wieku 0-3 będą mogły rozpocząć swoją przygodę po wakacjach.

Zapisy trwają więc kto pierwszy ten lepszy, część miejsc jest już zajęta ale na pewno znajdzie się ich jeszcze sporo.

Zapraszamy na www.zlobekwsadzie.pl oraz na facebooka www.facebook.com/zlobekwsadzie
Dodano: 19-06-2020

Matura 2020

Drodzy Maturzyści

Z okazji rozpoczynających się egzaminów maturalnych życzę Wam szczęścia i pomyślności. Z wiarą we własne siły i umiejętności wykorzystujcie zdobytą w szkole wiedzę. Życzę samych bardzo dobrych wyników, które otworzą Wam drogę do sukcesu w przyszłości i pozwolą dalej chłonąć wiedzę z dużym zaangażowaniem.

Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat
Dodano: 08-06-2020

Gmina Czernichów otrzymała 1000 sztuk maseczek ochronnych

W dniu dzisiejszym (tj. 05 czerwca 2020 r.), w ramach ogólnopolskiej akcji #ResportSprawiedliwościPomaga, zainicjonowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Gmina Czernichów otrzymała 1000 szt. maseczek ochronnych powstałych w #Zakład Karnych w Cieszynie.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękuję.
Barbara Kos–Harat
Wójt Gminy Czernichów

Dodano: 05-06-2020

1 czerwca Dzień Dziecka

Dziś jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt w roku - Dzień Dziecka. Z tej okazji wszystkim dzieciom z terenu gminy Czernichów składam życzenia radości, uśmiechu, beztroski, niezapomnianych przygód i spełnienia marzeń - tych dużych i tych małych!

Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat
Dodano: 01-06-2020

Poseł na Sejm RP przekazał płyny dezynfekcyjne

W dniu 22 maja 2020r. Nasz Urząd Gminy odwiedził Pan Przemysław Drabek Poseł na Sejm RP i przekazał płyny dezynfekcyjne podarowane przez producenta preparatu COV ANTYVIRUS.

Dziękujemy za wsparcie.
Dodano: 27-05-2020

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego – polskie święto, obchodzone corocznie 27 maja, uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku. Ta historyczna data wiąże się z wejściem w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym i jednocześnie pierwszymi wyborami do samorządu terytorialnego.

Z tej okazji wszystkim Pracownikom Samorządowym składam najserdeczniejsze życzenia pomyślności, satysfakcji i sukcesów w realizacji zadań samorządowych. Niech kolejne lata wypełnione będą sukcesami, a społeczna akceptacja będzie źródłem satysfakcji i motywacji do dalszej pracy. Życzę Państwu dużo zdrowia i wytrwałości oraz odwagi w kreowaniu rozwoju Gminy.

Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat
Dodano: 27-05-2020
Dodano: 26-05-2020

Dzień Strażaka

Życzenia na Dzień Strażaka.
Dodano: 30-04-2020

Zachęcam Mieszkańców Gminy Czernichów do wywieszenia flagi państwowej

W związku ze zbliżającym się Świętem Konstytucji 3 Maja oraz Świętem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej zachęcam wszystkich Mieszkańców Gminy Czernichów do wywieszenia w tych dniach flag państwowych. Niech ten gest będzie naszym wyrazem szacunku dla Flagi Narodowej oraz dla naszych Przodków, którzy jako pierwsi w Europie i drudzy w świecie uchwalili Konstytucję.

Twórcy Konstytucji 3 Maja uchwalając 3 maja 1791r. ten dokument wprowadzili monteskiuszowski trójpodział władzy , znosił on najgorsze wady Rzeczpospolitej m.in. liberum veto, wolną elekcję. Konstytucja 3 Maja miała pomóc ocalić Polskę przed kolejnym rozbiorem. Zdaniem dwóch współautorów Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 30-04-2020
Dodano: 07-04-2020

Światowy Dzień Służby Zdrowia

W imieniu własnym, władz samorządowych i mieszkańców z okazji Światowego Dnia Służby Zdrowia, przypadającego na dzień 07.04.2020r., składam podziękowanie za trud i pełną poświęcenia pracę, służącą ochronie tego, co jest dla człowieka dobrem najwyższym – zdrowia i życia. Szczególnie w obecnej sytuacji, każdego dnia, w nieustannej gotowości do niesienia pomocy, stajecie na pierwszej linii, najbliżej dotkniętych koronawirusem chorych i zagrożonych zarażeniem pacjentów.

Serdecznie dziękuję za oddaną, profesjonalną służbę, za codzienną odwagę trwania na Waszych stanowiskach. Niech codzienna praca przynosi osobistą satysfakcję, a pogoda ducha, dobre zdrowie, życzliwość ludzka i pomyślność towarzyszy tej trudnej służbie dla drugiego człowieka.

Z wyrazami szacunku,
Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat

Dodano: 07-04-2020

Spotkanie sprawozdawcze podsumowujące ubiegły rok w OSP Międzybrodzie Bialskie

Dnia 7 marca 2020 r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzybrodziu Bialskim odbyło się roczne spotkanie sprawozdawcze podsumowujące ubiegły rok. Druhowie z tej jednostki w 2019 roku uczestniczyli w 82 akcjach ratowniczych, z czego m.in. 20 razy interweniowali podczas pożarach, a 58 razy podczas likwidacji miejscowych zagrożeń. Jednostka ta w bieżącym roku obchodzi 115 lat swojego istnienia, a obchody tego wydarzenia zaplanowane są na 25 lipca br i będą połączone z rocznicą orkiestry OSP Międzybrodzie Bialskie.

Na ręce Prezesa jednostki OSP Międzybrodzie Bialskie Pana Wiktora Czulaka, pragnę przekazać wszystkim Druhom Strażakom serdeczne podziękowania za ofiarność i trud ponoszone w wypełnianiu swych obowiązków, za poświęcenie w ochronie zdrowia, życia i mienia ludzkiego. Życzę bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji. Pragnę serdecznie podziękować Orkiestrze Dętej OSP Międzybrodzie Bialskie za ubogacanie swoją obecność wszelkich świąt i uroczystości i życzę wszelkich sukcesów. W imieniu własnym i wszystkich Mieszkańców dziękuję za służbę,

Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat
Dodano: 12-03-2020

Życzenia na Dzień Sołtysa

Z okazji Dnia Sołtysa, przypadający na dzień 11 marca, wszystkim Sołtysom i członkom rad sołeckich składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, optymizmu i zadowolenia z wykonywanych obowiązków. Niech praca dla lokalnej społeczności przynosi Wam radość i satysfakcję oraz przyczynia się do podnoszenia jakości życia mieszkańców. Niech otaczają Was przyjaźni ludzie. Dziękuję za współpracę oraz dotychczasowe zaangażowanie i wysiłek włożony na rzecz rozwoju Waszych sołectw.

Z wyrazami szacunku:
Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat
Dodano: 11-03-2020

W remizie OSP Czernichów-Tresna odbyło się walne zebranie sprawozdawcze za rok 2019

Dnia 23 lutego 2020 r. w remizie OSP Czernichów - Tresna odbyło się walne zebranie sprawozdawcze za rok 2019. Strażacy ochotnicy z Czernichowa i Tresnej w roku poprzednim uczestniczyli 37 razy w akcjach ratowniczych, z czego 8 razy w gaszeniu pożarów, 29 razy w likwidacji miejscowych zagrożeń, a raz zostali zadysponowani do fałszywego alarmu. Przy Ochotniczej Straży Pożarnej Czernichów - Tresna działa również Orkiestra Dęta i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Podczas spotkania na ręce Prezesa Pana Jana Wisły i Naczelnika Pana Wojciecha Łatanika sołtys Czernichowa przekazał Godło Ochotniczej Straży Pożarnej Tresna upamiętniające założenie jednostki OSP Tresna w dn. 14.08.1949r.

Na ręce Prezesa jednostki OSP Czernichów - Tresna Pana Jana Wisły pragnę przekazać wszystkim Druhom Strażakom wyrazy głębokiej wdzięczności za ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców sołectw Czernichów i Tresna oraz nieustanną gotowość do podejmowania trudu dla ratowania życia ludzkiego i mienia.

Dziękujemy za służbę,
Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat
Dodano: 24-02-2020

Drużyna z Polski zajęła I miejsce w ramach VIII Międzynarodowych Zawodów Narciarskich MSW Republiki Chorwackiej

W Zagrzebiu na stoku narciarskim Sljeme w trakcie Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim odbyły się VIII Międzynarodowe Zawody Narciarskie MSW Republiki Chorwackiej. W rywalizacji udział wzięły drużyny z ośmiu europejskich policji. Drużyna z Polski zajęła I miejsce. W jej składzie był nasz mieszkaniec sierż. sztab. Radosław Dendys z Posterunku Policji w Kozach.
Gratulujemy!!
Dodano: 18-02-2020

Jednostka OSP z Międzybrodzia Żywieckiego podsumowała 2019 rok

Ochotnicza Straż Pożarna z Międzybrodzia Żywieckiego podsumowała ubiegły rok. Jak wynika ze statystyk, to właśnie strażacy z OSP Międzybrodzie Żywieckie brali udział w największej liczbie wyjazdów – 88 akcji, w tym 15 pożarów. Strażacy dodatkowo angażowali się w Szlachetną Paczkę oraz pomogli nagrać film uczniom ze Szkoły w Międzybrodziu Żywieckim dla Radia Zet dot. bezpieczeństwa.

Na ręce Prezesa jednostki OSP Międzybrodzie Żywieckie Pana Roberta Klisia pragnę przekazać wszystkim Druhom Strażakom wyrazy szacunku i uznania za ofiarną służbę, trud i poświęcenie. Dziękujemy za wykazywanie pełnej gotowości i zdecydowanej postawy w trudnych do pokonania zadaniach chroniących życie, zdrowie i mienie ludzkie.

Dziękujemy za służbę,
„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”
Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat

Dodano: 14-02-2020

Sukces ROZTOKI z Czernichowa na Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej

Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie Roztoki z Czernichowa. Rodzina Kosów, ze swoją niesamowitą szopką lalkową zdobyła spośród 46 grup kolędniczych – z województw lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego – jedno z pierwszych miejsc - Złote Rozety Góralskie Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych w ramach 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Gratulujemy!
Dodano: 11-02-2020

Narciarski Rajd Chłopski w Rajczy

W imieniu organizatorów zapraszamy, szczegóły dostępne na stronie http://www.rajdchlopski.rajcza.pl/
Dodano: 30-01-2020

W tym roku peleton Tour de Pologne przemierzy malownicze tereny naszej gminy aż pięciokrotnie

W Urzędzie Gminy Czernichów gościli wczoraj wybitni kolarze i zarazem organizatorzy Tour de Pologne na czele z Dyrektorem Generalnym Czesławem Langiem oraz Dyrektorem ds. trasy i bezpieczeństwa Tour de Pologne Przemysławem Niemcem. Tematem spotkania była tegoroczna edycja prestiżowego wyścigu kolarskiego. Trasa tegorocznego wyścigu, podobnie jak w latach poprzednich, przebiega przez teren naszej gminy. W tym roku peleton przemierzy malownicze tereny naszej gminy aż pięciokrotnie. Już zapraszamy do kibicowania.
Dodano: 06-02-2020

Konwent Burmistrza i Wójtów Powiatu Żywieckiego w Ciścu

10 lutego 2020 w Ciścu odbył się Konwent Burmistrza i Wójtów Powiatu Żywieckiego, w którym uczestniczyła Wójt Gminy Czernichów Barbara Kos-Harat.

Samorządowcy wspólnie z zaproszonymi gośćmi omawiali między innymi zasady pozyskiwania dotacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, możliwości pozyskania funduszy na realizację inwestycji infrastrukturalnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych oraz Inicjatyw Lokalnych. Rozmawiano także na temat dokumentacji, która jest niezbędna, aby uzyskać pozwolenie na budowę oraz zakres uzgodnień z Wodami Polskimi, Lasami Państwowymi i Polskimi Kolejami Państwowymi. Poruszono ponadto kwestie gospodarowania gruntami skarbu państwa przez Wody Polskie, Lasy Państwowe i PKP.
Dodano: 11-02-2020

Sołeckie kolędowanie w Międzybrodziu Bialskim zakończyło cykl imprez kolędowych w gminie Czernichów

Ostatnie kolędowanie odbyło się w sołectwie Międzybrodzie Bialskie 1.02.2020. Każdego roku sołectwa organizują własne spotkania dla mieszkańców z jasełkami, wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek, połączonych z występami artystycznymi. W Międzybrodziu Bialskim impreza organizowana przez Sołtysa i Radę Sołecką jest również podziękowaniem za doroczną współpracę z organizacjami społecznymi. Do zobaczenia za rok. Zdjęcia dostępne na http://www.gokis.czernichow.com.pl/wiadomosci-cat/art-soleckie-koledowanie-2020,365
Dodano: 04-02-2020

Wieczór kolęd z Towarzystwem Miłośników Międzybrodzia

Towarzystwo Miłośników Międzybrodzia już czwarty rok z rzędu zorganizowało imprezę Międzybrodzkie Kolędowanie, która odbyła się 25 stycznia 2020r.

Serdecznie gratuluję organizatorom wspaniałej inicjatywy oraz znakomitej organizacji. Śpiewanie kolęd to najpiękniejszy polski zwyczaj związany ze świętami Bożego Narodzenia, zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości. Wykonawcy przykuwali uwagę nie tylko pięknym wykonaniem, ale i aranżacją utworów, grą na instrumentach, wizerunkiem scenicznym. Wysoki poziom artystyczny zaprezentowanych kolęd i pastorałek sprawił wszystkim ogromną radość. Członkom Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 29-01-2020

Jubileuszu 60-lecia Koła Łowieckiego BESKID-ŻYWIEC w Lipowej

Z okazji Jubileuszu 60-lecia składam najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów łowieckich. Dziękuję za dotychczasową, owocną pracę na rzecz łowiectwa i ochrony przyrody na terenie Gminy Czernichów i pięknej lokalnej przyrody, zachowując przy tym kulturę łowiecką i bogate tradycje. Życzę wszystkim członkom Koła Łowieckiego BESKID-ŻYWIEC w Lipowej wielu niezapomnianych przeżyć myśliwskich oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym Wam i Waszym Najbliższym.

Z myśliwskim pozdrowieniem
DARZ BÓR
Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 29-01-2020

Wyjątkowe jasełka w szkole w Międzybrodziu Bialskim

26 stycznia 2020 w szkole w Międzybrodziu Bialskim odbył się wieczór kolędowo - jasełkowy. Występ był niezwykle twórczy i muzykalny, przez co zachwycił wszystkich, bez wyjątku. Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską, a urocza sceneria i stroje dopełniały całe przedstawienie. Gratuluję Pani Izabeli Martyniak oraz całemu zespołowi przygotowującemu jasełka profesjonalizmu i zaangażowania w tworzeniu szkolnej tradycji trwającej już 12 lat! Do zobaczenia za rok.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 29-01-2020
Dodano: 31-01-2020

Sukces Roztoki i Małej Roztoki z Czernichowa na Godach Żywieckich

Wyniki 51. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody" – konkurs kolędników „występujących w izbie”.

11-12 stycznia 2020, Klub Papiernik
Jury: Małgorzata Kiereś, Czesław Węglarz, Kazimiera Koim

Kategoria dorośli – I miejsce ex aequo otrzymują:
Grupa Śpiewacza Wańcy z Wisły – „Kolędowani pod oknami”, (kierownik zespołu: Zbigniew Czyż)
Kapela Antoniego Gluzy – „Kolęda ze Szczyrku”
Roztoka z Czernichowa – „Z szopką do Was przychodzimy”, (kierownik zespołu: Roman Kos)
Zespół Regionalny Juzyna z Zawoi – „Kolędowanie z Turoniem”, (kierownik zespołu: Wanda Bucka)
Zespół Regionalny Romanka z Sopotni Małej – Trzej Królowie Sopotniańscy (kierownik zespołu: Paweł Jafernik)
Zespół Regionalny Zbyrcok z Juszczyna – „Kolędowanie z Herodami” (kierownik zespołu: Roman Guzik)

Kategoria dzieci i młodzież –
I miejsce ex aequo otrzymują:
Grupa Kolędnicza Bracio Szkawrany – Połaźniki na św. Szczepana, (kierownik: Marta Szkawran)
Kolędnicy ze Szkolnego Zespołu Regionalnego Romanecka z Sopotni Małej – „Kolędowanie u putki” (kierownik zespołu: Magdalena Fijak-Stasica)
Mała Roztoka z Czernichowa – Kolędowanie z szopką ruchomą na św. Szczepana (kierownik zespołu: Roman Kos)
Trzo Króle z Jaworzynki (grupa starsza, instruktor: Monika Wałach-Kaczmarzyk)
Trzo Króle z Małej Istebnej, (OPP Koniaków, instruktorzy: Maria Motyka, Józef Łupieżowiec)
Dodano: 29-01-2020

Wieczór kolęd w Międzybrodziu Żywieckim

Za nami kolejny Wieczór Kolęd w Gminie Czernichów, który odbył się 18 stycznia 2020 w Międzybrodziu Żywieckim w Centrum Kultury „Kryształowe Wzgórze”.
Dodano: 20-01-2020

Dzień Babci i Dziadka

Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie, z okazji Waszego święta składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia oraz długich lat życia wypełnionych radością i życzliwością. Ten szczególny czas jest okazją, aby podziękować Wam za dobroć, cierpliwość i miłość, którymi obdarzacie swoje dzieci i wnuki. Niech każdego dnia omijają Was zmartwienia, troski i choroby, a Wasza życiowa mądrość służy innym.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów

Zbigniew Kotrys
Przewodniczący Rady Gminy
Dodano: 21-01-2020

Rozpoczęto cykl dorocznych wieczorów kolęd w Gminie Czernichów

11 stycznia 2020 mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Czernichowie. Wieczór uświetniły występy grupy kolędniczej „Mała Roztoka” pod kierunkiem Romana Kosa, chóru Kamerton pod dyrekcją Katarzyny Sadlik oraz Orkiestry Dętej OSP Czernichów-Tresna pod przewodnictwem Szymona Bułki. Dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czernichowie przygotowały specjalnie na tę okazję jasełka. Zwieńczeniem Wieczoru Kolęd w kościele była msza w uroczystej oprawie z towarzyszeniem Orkiestry OSP. Uczestnicy wspólnego kolędowania zakończyli wieczór poczęstunkiem w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czernichowie. więcej zdjęć dostępne na stronie http://www.gokis.czernichow.com.pl/wiadomosci-cat/art-wieczor-koled-w-czernichowie,360
Dodano: 17-01-2020

Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka

13 stycznia 2020 w Sali sesyjnej UM w Bielsku Białej odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka, którego członkiem jest Gmina Czernichów. Na zaproszenie Przewodniczącego Stowarzyszenia Pana Jarosława Klimaszewskiego Gminę Czernichów reprezentowała Wójt Gminy Barbara Kos-Harat. Na posiedzeniu podjęto szereg uchwał związanych z funkcjonowaniem Stowarzyszenia, przyjęto ramowy plan działalności, przyjęto list intencyjny w zakresie współpracy jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka w realizacji zintegrowanych partnerskich projektów dotyczących gospodarki odpadami na terenie subregionu południowego województwa śląskiego w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych, przyjęto stanowisko dotyczące priorytetowych projektów transportowych na terenie subregionu południowego niezbędnych do rozwoju transportu w subregionie.

Dodano: 16-01-2020

Wieczór kolęd w Międzybrodziu Żywieckim

W dniu 18 stycznia 2020r. w Centrum Kultury Kryształowe Wzgórze odbędzie się wieczór kolęd. Rozpoczęcie o godzinie 16:00.
Dodano: 17-01-2020