20 lutego 2020,imieniny Leona, Ludomira, Zenobiusza

Imprezy i wydarzenia

Sukces ROZTOKI z Czernichowa na Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej

Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie Roztoki z Czernichowa. Rodzina Kosów, ze swoją niesamowitą szopką lalkową zdobyła spośród 46 grup kolędniczych – z województw lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego – jedno z pierwszych miejsc - Złote Rozety Góralskie Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych w ramach 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Gratulujemy!
Dodano: 11-02-2020

Narciarski Rajd Chłopski w Rajczy

W imieniu organizatorów zapraszamy, szczegóły dostępne na stronie http://www.rajdchlopski.rajcza.pl/
Dodano: 30-01-2020

W tym roku peleton Tour de Pologne przemierzy malownicze tereny naszej gminy aż pięciokrotnie

W Urzędzie Gminy Czernichów gościli wczoraj wybitni kolarze i zarazem organizatorzy Tour de Pologne na czele z Dyrektorem Generalnym Czesławem Langiem oraz Dyrektorem ds. trasy i bezpieczeństwa Tour de Pologne Przemysławem Niemcem. Tematem spotkania była tegoroczna edycja prestiżowego wyścigu kolarskiego. Trasa tegorocznego wyścigu, podobnie jak w latach poprzednich, przebiega przez teren naszej gminy. W tym roku peleton przemierzy malownicze tereny naszej gminy aż pięciokrotnie. Już zapraszamy do kibicowania.
Dodano: 06-02-2020

Konwent Burmistrza i Wójtów Powiatu Żywieckiego w Ciścu

10 lutego 2020 w Ciścu odbył się Konwent Burmistrza i Wójtów Powiatu Żywieckiego, w którym uczestniczyła Wójt Gminy Czernichów Barbara Kos-Harat.

Samorządowcy wspólnie z zaproszonymi gośćmi omawiali między innymi zasady pozyskiwania dotacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, możliwości pozyskania funduszy na realizację inwestycji infrastrukturalnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych oraz Inicjatyw Lokalnych. Rozmawiano także na temat dokumentacji, która jest niezbędna, aby uzyskać pozwolenie na budowę oraz zakres uzgodnień z Wodami Polskimi, Lasami Państwowymi i Polskimi Kolejami Państwowymi. Poruszono ponadto kwestie gospodarowania gruntami skarbu państwa przez Wody Polskie, Lasy Państwowe i PKP.
Dodano: 11-02-2020

Sołeckie kolędowanie w Międzybrodziu Bialskim zakończyło cykl imprez kolędowych w gminie Czernichów

Ostatnie kolędowanie odbyło się w sołectwie Międzybrodzie Bialskie 1.02.2020. Każdego roku sołectwa organizują własne spotkania dla mieszkańców z jasełkami, wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek, połączonych z występami artystycznymi. W Międzybrodziu Bialskim impreza organizowana przez Sołtysa i Radę Sołecką jest również podziękowaniem za doroczną współpracę z organizacjami społecznymi. Do zobaczenia za rok. Zdjęcia dostępne na http://www.gokis.czernichow.com.pl/wiadomosci-cat/art-soleckie-koledowanie-2020,365
Dodano: 04-02-2020

Wieczór kolęd z Towarzystwem Miłośników Międzybrodzia

Towarzystwo Miłośników Międzybrodzia już czwarty rok z rzędu zorganizowało imprezę Międzybrodzkie Kolędowanie, która odbyła się 25 stycznia 2020r.

Serdecznie gratuluję organizatorom wspaniałej inicjatywy oraz znakomitej organizacji. Śpiewanie kolęd to najpiękniejszy polski zwyczaj związany ze świętami Bożego Narodzenia, zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości. Wykonawcy przykuwali uwagę nie tylko pięknym wykonaniem, ale i aranżacją utworów, grą na instrumentach, wizerunkiem scenicznym. Wysoki poziom artystyczny zaprezentowanych kolęd i pastorałek sprawił wszystkim ogromną radość. Członkom Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 29-01-2020

Jubileuszu 60-lecia Koła Łowieckiego BESKID-ŻYWIEC w Lipowej

Z okazji Jubileuszu 60-lecia składam najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów łowieckich. Dziękuję za dotychczasową, owocną pracę na rzecz łowiectwa i ochrony przyrody na terenie Gminy Czernichów i pięknej lokalnej przyrody, zachowując przy tym kulturę łowiecką i bogate tradycje. Życzę wszystkim członkom Koła Łowieckiego BESKID-ŻYWIEC w Lipowej wielu niezapomnianych przeżyć myśliwskich oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym Wam i Waszym Najbliższym.

Z myśliwskim pozdrowieniem
DARZ BÓR
Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 29-01-2020

Wyjątkowe jasełka w szkole w Międzybrodziu Bialskim

26 stycznia 2020 w szkole w Międzybrodziu Bialskim odbył się wieczór kolędowo - jasełkowy. Występ był niezwykle twórczy i muzykalny, przez co zachwycił wszystkich, bez wyjątku. Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską, a urocza sceneria i stroje dopełniały całe przedstawienie. Gratuluję Pani Izabeli Martyniak oraz całemu zespołowi przygotowującemu jasełka profesjonalizmu i zaangażowania w tworzeniu szkolnej tradycji trwającej już 12 lat! Do zobaczenia za rok.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 29-01-2020
Dodano: 31-01-2020

Sukces Roztoki i Małej Roztoki z Czernichowa na Godach Żywieckich

Wyniki 51. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody" – konkurs kolędników „występujących w izbie”.

11-12 stycznia 2020, Klub Papiernik
Jury: Małgorzata Kiereś, Czesław Węglarz, Kazimiera Koim

Kategoria dorośli – I miejsce ex aequo otrzymują:
Grupa Śpiewacza Wańcy z Wisły – „Kolędowani pod oknami”, (kierownik zespołu: Zbigniew Czyż)
Kapela Antoniego Gluzy – „Kolęda ze Szczyrku”
Roztoka z Czernichowa – „Z szopką do Was przychodzimy”, (kierownik zespołu: Roman Kos)
Zespół Regionalny Juzyna z Zawoi – „Kolędowanie z Turoniem”, (kierownik zespołu: Wanda Bucka)
Zespół Regionalny Romanka z Sopotni Małej – Trzej Królowie Sopotniańscy (kierownik zespołu: Paweł Jafernik)
Zespół Regionalny Zbyrcok z Juszczyna – „Kolędowanie z Herodami” (kierownik zespołu: Roman Guzik)

Kategoria dzieci i młodzież –
I miejsce ex aequo otrzymują:
Grupa Kolędnicza Bracio Szkawrany – Połaźniki na św. Szczepana, (kierownik: Marta Szkawran)
Kolędnicy ze Szkolnego Zespołu Regionalnego Romanecka z Sopotni Małej – „Kolędowanie u putki” (kierownik zespołu: Magdalena Fijak-Stasica)
Mała Roztoka z Czernichowa – Kolędowanie z szopką ruchomą na św. Szczepana (kierownik zespołu: Roman Kos)
Trzo Króle z Jaworzynki (grupa starsza, instruktor: Monika Wałach-Kaczmarzyk)
Trzo Króle z Małej Istebnej, (OPP Koniaków, instruktorzy: Maria Motyka, Józef Łupieżowiec)
Dodano: 29-01-2020

Wieczór kolęd w Międzybrodziu Żywieckim

Za nami kolejny Wieczór Kolęd w Gminie Czernichów, który odbył się 18 stycznia 2020 w Międzybrodziu Żywieckim w Centrum Kultury „Kryształowe Wzgórze”.
Dodano: 20-01-2020

Dzień Babci i Dziadka

Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie, z okazji Waszego święta składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia oraz długich lat życia wypełnionych radością i życzliwością. Ten szczególny czas jest okazją, aby podziękować Wam za dobroć, cierpliwość i miłość, którymi obdarzacie swoje dzieci i wnuki. Niech każdego dnia omijają Was zmartwienia, troski i choroby, a Wasza życiowa mądrość służy innym.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów

Zbigniew Kotrys
Przewodniczący Rady Gminy
Dodano: 21-01-2020

Rozpoczęto cykl dorocznych wieczorów kolęd w Gminie Czernichów

11 stycznia 2020 mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Czernichowie. Wieczór uświetniły występy grupy kolędniczej „Mała Roztoka” pod kierunkiem Romana Kosa, chóru Kamerton pod dyrekcją Katarzyny Sadlik oraz Orkiestry Dętej OSP Czernichów-Tresna pod przewodnictwem Szymona Bułki. Dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czernichowie przygotowały specjalnie na tę okazję jasełka. Zwieńczeniem Wieczoru Kolęd w kościele była msza w uroczystej oprawie z towarzyszeniem Orkiestry OSP. Uczestnicy wspólnego kolędowania zakończyli wieczór poczęstunkiem w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czernichowie. więcej zdjęć dostępne na stronie http://www.gokis.czernichow.com.pl/wiadomosci-cat/art-wieczor-koled-w-czernichowie,360
Dodano: 17-01-2020

Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka

13 stycznia 2020 w Sali sesyjnej UM w Bielsku Białej odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka, którego członkiem jest Gmina Czernichów. Na zaproszenie Przewodniczącego Stowarzyszenia Pana Jarosława Klimaszewskiego Gminę Czernichów reprezentowała Wójt Gminy Barbara Kos-Harat. Na posiedzeniu podjęto szereg uchwał związanych z funkcjonowaniem Stowarzyszenia, przyjęto ramowy plan działalności, przyjęto list intencyjny w zakresie współpracy jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka w realizacji zintegrowanych partnerskich projektów dotyczących gospodarki odpadami na terenie subregionu południowego województwa śląskiego w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych, przyjęto stanowisko dotyczące priorytetowych projektów transportowych na terenie subregionu południowego niezbędnych do rozwoju transportu w subregionie.

Dodano: 16-01-2020

Wieczór kolęd w Międzybrodziu Żywieckim

W dniu 18 stycznia 2020r. w Centrum Kultury Kryształowe Wzgórze odbędzie się wieczór kolęd. Rozpoczęcie o godzinie 16:00.
Dodano: 17-01-2020

Orszak Trzech Króli w Gminie Czernichów

Rozśpiewany Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami gminy Czernichów. Świętowanie zwieńczyło wspólne kolędowanie w Centrum Kultury w Międzybrodziu Żywieckim. Mieszkańcy już po raz czwarty tłumnie uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli, by dać świadectwo wiary i odwiedzić w szopce narodzonego Jezusa. Główny Orszak poprzedził wymarsz Orszaków każdego z Króli z miejsc ich zbiórki. Orszak Międzybrodzia Bialskiego wraz z królem Baltazarem wyruszył spod kapliczki przy ul. Energetyków w Międzybrodziu Żywieckim. Orszak Czernichowa i Tresnej ze swoim królem Melchiorem wyruszył z boiska przy ul. Spacerowej w Czernichowie, zaś Orszak Międzybrodzia Żywieckiego z królem Kacprem wyruszył z Górskiej Szkoły Szybowcowej. Wszyscy spotkali się przed Centrum Kultury, skąd wyruszyli do kościoła jednym wspólnym orszakiem. Po mszy św. organizatorzy Orszaku zaprosili mieszkańców na poczęstunek i do wspólnego śpiewania kolęd w Centrum Kultury w Międzybrodziu Żywieckim. Zdjęcia dostępne na stronie http://www.gokis.czernichow.com.pl/wiadomosci-cat/art-orszak-trzech-kroli,358
Dodano: 09-01-2020
Dodano: 20-12-2019

Wspólna deklaracja pomiędzy Gminami Partnerskimi

Gmina Czernichów od lat współpracuje z partnerami zagranicznymi z Niemiec i Anglii, dążąc do ustanowienia rozwoju przyjacielskich stosunków pomiędzy mieszkańcami gmin. W 2019 roku szczególnie uaktywniło się partnerstwo pomiędzy Neunkirchen-Selscheid oraz Bicester. Ze strony Wójta Gminy Czernichów i Władz gmin partnerskich padła deklaracja dotycząca zacieśnienia wzajemnej współpracy obejmująca wymianę doświadczeń, organizację wyjazdów młodzieży, organizacji imprez kulturalnych oraz promocji turystycznej i gospodarczej. Kontakty te mają służyć lepszemu poznaniu naszych sąsiadów, przełamywaniu barier językowych i lepszemu zrozumieniu między narodami a także wymianie informacji w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego oraz planowania rozwoju regionalnego. Z całą mocą należy podkreślić wartości wzajemnych kontaktów gmin partnerskich po obu stronach, które niosą same korzyści i pozytywnie wpływają przede wszystkim na młodzież. To one poszerzają horyzonty i co najważniejsze uczą. W lutym 2020 roku, w ramach partnerstwa młodzież z Bicester (Anglia) będzie gościła w naszej gminie.

Podpisane porozumienia partnerskie:
5 maja 2001r. z gminą Neunkirchen – Seelscheid (Niemcy)
7 lipca 2007 r. z gminą Opponitz (Austria)
4 lipca 2009 r. z gminą Bicester (Anglia)
7 lipca 2011 r. z gminą Csór (Węgry)
Dodano: 18-12-2019

Podziękowanie

SOŁTYS WRAZ Z RADĄ SOŁECKĄ MIĘDZYBRODZIA ŻYWIECKIEGO ORAZ GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU W CZERNICHOWIE SERDECZNIE DZIĘKUJĄ SPONSOROM I WSZYSTKIM OSOBOM ZAANGAŻOWANYM W ZAKUP I MONTAŻ OŚWIETLENIA ŚWIĄTECZNEGO W CENTRUM MIĘDZYBRODZIA ŻYWIECKIEGO.
Dodano: 19-12-2019

Remont zabytkowej dzwonnicy w Tresnej dobiegł końca!

Pod koniec listopada 2019 r. zakończył się remont zabytkowej dzwonnicy w Tresnej przy ul. Krępli 29. W ramach prac remontowych wymieniona została znaczna część elementów drewnianych dzwonnicy: m.in. podwaliny, elementy konstrukcji, podłoga na gruncie, drewniany sufit nad kaplicą, pomosty technologiczne, deskowanie ścian wewnątrz kaplicy. Dzwonnica zyskała również nową modrzewiową elewację oraz nowe drzwi i okno. Realizacja zadania możliwa była dzięki uzyskanemu dofinansowaniu od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które pozwoliło na pokrycie ok. 95% kosztów remontu.

Składamy podziękowania dla wspólnot leśnych z terenu Gminy Czernichów: Wspólnocie Leśnej Czernichów, Wspólnocie Leśnej Tresna, Wspólnocie Leśnej Żarnówka i Spółce Leśnej Żar a także Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie - Zarząd Zlewni w Żywcu, które nieodpłatnie przekazały drewno na remont dzwonnicy.
Dodano: 06-12-2019

Poświęcenie dzwonnicy w Tresnej

W dniu wczorajszym tj. 8.12.2019r. odbyło się uroczyste poświęcenie wyremontowanej dzwonnicy w Tresnej. Poświęcenia dokonał Proboszcz Parafii Czernichów Ks. Krzysztof Ciurla. Serdecznie dziękuję Ks. Proboszczowi za poświęcenie dzwonnicy, Sołtysowi wsi Tresna za przygotowanie uroczystości, orkiestrze OSP Czenichów-Tresna za uświetnienie uroczystości oraz wszystkim mieszkańcom biorącym udział w Eucharystii. W przeszłości dzwonnice ostrzegały przed nadchodzącym niebezpieczeństwem, burzami, piorunem, wzywały także mieszkańców do modlitwy na Anioł Pański. Dziś też są dobrym miejscem do modlitwy i rodzinnych spotkań. Na terenie Gminy Czernichów mamy trzy takie dzwonnice.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 09-12-2019

Zebranie PZW Koła Czernichów

8 grudnia 2019r. w budynku OSP Czernichów-Tresna odbyło się zebranie sprawozdawcze Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Czernichowie.

Dziękuję za wiele lat aktywnej działalności na rzecz Polskiego Związku Wędkarskiego, upowszechnianie sportu wędkarskiego oraz współdziałanie na rzecz ochrony przyrody. Dziękuję za włączenie się w akcję sprzątania jeziora Międzybrodzkiego i Żywieckiego.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 09-12-2019

Finał Szlachetnej Paczki w Gminie Czernichów

Człowiek jest wielki nie przez to,
co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

/Jan Paweł II/

Wolontariusze Szlachetnej Paczki Czernichów i Okolice zbierali od darczyńców specjalnie przygotowane paczki, które zostały przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom.

Serdecznie dziękuję wolontariuszom Szlachetnej Paczki, dobroczyńcom, strażom pożarnym z terenu gminy za dobre serce, wielkie oddanie dla drugiego człowieka, chęć i wolę służenia innym.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 09-12-2019

Odmulenie Zbiornika Wodnego Tresna oraz utrzymanie czystości i porządku terenów przyległych do koryta potoku Ponikiewka w Międzybrodziu Bialskim

W dniu 10 października w „Programie dla Śląska” ujęto zadanie pn.: Odmulenia Zbiornika Wodnego Tresna - rewitalizacja Jeziora Żywieckiego. Będzie ono realizowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Jak poinformował Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Grzegorz Puda – to jeden ze strategicznych projektów. Dzięki temu znajdzie się on wysoko na liście priorytetów rządu, co będzie miało znaczenie przy programowaniu perspektywy na lata 2021-2027. Odmulenie jeziora polegać będzie na wydobyciu i wywiezieniu skumulowanego osadu z dna zbiornika – koszt inwestycji to 181 mln zł. Nadrzędnym celem zadania jest poprawa bezpieczeństwa powodziowego ludności przez zwiększenia rezerwy powodziowej Zbiornika Wodnego Tresna. Poza tym jego realizacja poprawi walory turystyczne i estetyczne Zbiornika. Kolejnym kluczowym zadaniem, które jest ważne dla naszej gminy to podpisane w tym samym dniu porozumienie pomiędzy Wójtem Gminy Czernichów Panią Barbarą Kos-Harat a Dyrektorem Zarządu Zlewni w Żywcu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Panią Marią Wisińską–Kurz – którego przedmiotem jest przyjęcie wspólnych rozwiązań w zakresie utrzymania czystości i porządku terenów przyległych do koryta potoku Ponikiewka w Międzybrodziu Bialskim oraz utrzymania w należytym stanie technicznym jego brzegów.
Dodano: 26-11-2019

Barbórka 2019

Przyjmijcie wyrazy szacunku i wdzięczności za Waszą ciężką, ofiarną i niebezpieczną pracę, związaną z wydobyciem węgla. Niech Wasza Orędowniczka zawsze czuwa nad wszystkimi pracownikami górnictwa, nad Waszą codziennością i przyszłością! Niech oręduje za górniczymi rodzinami i wszystkimi środowiskami górniczej pracy. Szczęść Boże w górniczym trudzie.
Dodano: 04-12-2019

3 grudnia jest corocznie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Jak czytamy w Wikipedii: „Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, czyli tych u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w społeczne życie. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
Dodano: 03-12-2019

Konwent Burmistrza i Wójtów Powiatu Żywieckiego w Gilowicach

18 listopada br. w Gilowicach odbył się Konwent Burmistrza i Wójtów Powiatu Żywieckiego, w którym uczestniczyła Wójt Gminy Czernichów Barbara Kos-Harat. Konwentowi przewodniczył Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, uczestniczyli w nim również: Wicestarosta Żywiecki Stanisław Kucharczyk, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku-Białej i przedstawiciele żywieckiego klubu Honorowych Dawców Krwi. Spotkanie rozpoczęto od omówienia zasad współpracy samorządów lokalnych z WKU w Bielsku-Białej i wykorzystania wojsk Obrony Terytorialnej między innymi w zakresie zarządzania kryzysowego w tym do usuwania skutków powodzi. W zakresie współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem w Żywcu oraz Kołami Honorowych Dawców Krwi uzgodniono konieczność reaktywacji zlikwidowanego Zarządu Rejonowego Krwiodawstwa w Żywcu. Starosta oraz wójtowie gmin uzgodnili, że będą wspierać tworzenie kolejnych kół HDK co pozwoli na odtworzenie struktur powiatowych. Równocześnie ze względu na bardzo duże zaangażowanie Honorowych Dawców Krwi samorządowcy zadeklarowali bieżące wsparcie dla wszystkich oddających krew.
Dodano: 22-11-2019

21 listopada Dniem Pracownika Socjalnego

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, wszystkim pracownikom pomocy społecznej składamy najserdeczniejsze życzenia. Życzymy wytrwałości w pokonywaniu trudności, satysfakcji z dobrze wypełnionego obowiązku względem drugiego człowieka, ciągłego rozwoju, sukcesów zawodowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Prosimy przyjąć podziękowanie za trud, wysiłek i zaangażowanie w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.

Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat

Przewodniczący Rady Gminy Czernichów
Zbigniew Kotrys
Dodano: 21-11-2019

Opaski, kamizelki i inne elementy odblaskowe dostały dzieci z Międzybrodzia Bialskiego

Ma być bezpiecznej - Radio Bielsko o akcji. Zima coraz bliżej, zmrok zapada coraz szybciej. Aby dzieci były bezpieczne na drodze, strażacy z Międzybrodzia Bialskiego rozdali im elementy odblaskowe. W towarzystwie policjantów oraz wójt gminy Barbary Kos-Harat zjawili się w szkołach podstawowych nr 1 i 2 oraz w przedszkolu, by rozdać najmłodszym mieszkańcom żółte kamizelki. O tej porze roku noszenie odblasków to konieczność – mówi prezes OSP w Międzybrodziu Bialskim Wiktor Czulak. Posłuchaj. Do noszenia odblasków zachęcali najmłodszych nie tylko strażacy, ale też policjanci... Posłuchaj

Elementy odblaskowe dostaną również dorośli. Strażacy z Międzybrodzia Bialskiego będą je rozdawać w okolicy przejść dla pieszych.
Dodano: 18-11-2019

Pamiętamy - 41 rocznica katastrofy autobusowej w Wilczym Jarze

15 listopada mija 41. rocznica katastrofy autobusowej w Wilczym Jarze. Zginęło 30 osób. 1978r. tuż po godzinie 4:50 nad ranem dwa autobusy PKS marki AutoSan wpadły w poślizg, po czym runęły z wysokości 18 m z mostu w Wilczym Jarze wprost do Jeziora Żywieckiego. Śmierć poniosło wówczas trzydzieści osób tylko dziewięć udało się uratować. Autobusami podróżowali górnicy pracujący w kopalni KWK „ Brzeszcze”, KWK „ Mysłowice” oraz lędzińskiej KWK „ Ziemowit” oraz dwóch kierowców. Dziś tą ogromną tragedie upamiętnia tablica z nazwiskami ofiar katastrofy.

Dodano: 15-11-2019

Świętowanie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Czernichów

Wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” zakończyło się świętowanie w Gminie Czernichów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiciele powiatowych oraz gminnych władz, a także organizacji i stowarzyszeń złożyli kwiaty i znicze w miejscach upamiętniających ważne historyczne wydarzenia. Zdjęcia dostępne na https://www.facebook.com/gokis.czernichow
Dodano: 12-11-2019

Oddaj krew, podziel się życiem!

Zapraszamy do włączenia się w akcję krwiodawstwa organizowaną przez Klub HDK PCK przy OSP Międzybrodzie Żywieckie, która odbędzie się 17 listopada w godz. 09:00 do 13:00, przy remizie OSP w Międzybrodziu Żywieckim.
Dodano: 12-11-2019

Konferencja pn. Sukces Międzygminnej Współpracy - Żywiecczyzna skanalizowana w blisko 100%

4 listopada 2019 roku w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Żywcu odbyła się konferencja pn. „Sukces Międzygminnej Współpracy – Żywiecczyzna skanalizowana w blisko 100%”, podczas której podsumowano dotychczasowe efekty związane z Projektem „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie” oraz przedstawiono kolejne działania przewidziane w Fazie IIA. W konferencji uczestniczyła Wójt Gminy Czernichów Barbara Kos-Harat.
Dodano: 05-11-2019

Święto Niepodległości w gminie Czernichów - 11 listopada 2019 r.

Zapraszamy do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczną się w Międzybrodziu Bialskim, a zakończą wspólnym odśpiewaniem hymnu w Czernichowie. Szczegółowy program - kliknij dowiedz się więcej.
Dodano: 06-11-2019

Aglomeracja Beskidzka

W obecności wójtów, burmistrzów, starostów oraz Prezydenta Miasta Bielska-Białej w poniedziałek 28 października br., w sali sesyjnej bielskiego ratusza odbyło się założycielskie posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego AGLOMERACJA BESKIDZKA, zrzeszającego 41 jednostek samorządu terytorialnego subregionu. Gminę Czernichów reprezentowała Wójt Gminy Pani Barbara Kos-Harat.

Zgodnie z przyjętym na posiedzeniu statutem, obok priorytetowych działań związanych z kontynuacją Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT)i pozyskiwaniem innych środków zewnętrznych na wspólne przedsięwzięcia oraz reprezentowaniem wspólnych interesów samorządów subregionu na zewnątrz, Stowarzyszenie realizować będzie także m. in. działania promujące subregion, czy zakładające ochronę dziedzictwa kulturowego ze szczególnym naciskiem na jego różnorodność i odmienność na tle województwa śląskiego.
Dodano: 31-10-2019

Jubileusze Małżeńskie w Gminie Czernichów

26 października 2019 roku odbyła się niecodzienna uroczystość – spotkanie par małżeńskich, które wspólnie przeżyły 25 i 50 lat. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Czernichowie koncelebrowaną przez Księdza Dziekana Janusza Kuciela, Księdza Proboszcza Parafii Czernichów - Krzysztofa Ciurlę, Księdza Proboszcza Parafii Międzybrodzie Bialskie - Marka Wróbla, Księdza Edwarda Laszczaka oraz ojca Sławomira Zielińskiego. Dalsza część uroczystości odbyła się w Zajeździe na Zaporze, gdzie dla dostojnych Jubilatów przygotowano poczęstunek przy muzyce. 12 par małżeńskich w dowód społecznego uznania dla trwałości małżeństwa i rodziny – na wniosek Wójta Gminy Czernichów, otrzymało medale „Za Długoletnie Pożycia Małżeńskie” od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wręczenia medali dokonali Wójt Gminy Czernichów – Pani Barbara Kos-Harat, Zastępca Wójta Gminy - Bogusława Białka, Sekretarz Gminy - Krystyna Łoboda, Przewodniczący Rady Gminy Czernichów – Zbigniew Kotrys i Wiceprzewodniczący Rady Gminy- Stanisław Maruszczak.
Dodano: 28-10-2019

1 listopada Dzień Wszystkich Świętych - czas refleksji i zadumy

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i refleksji. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy, tęsknimy i.. odchodzimy. Smutek i tęsknota za tymi, których już nie ma odczuwalne są mocniej, a atmosfera świąt sprawia, że częściej zastanawiamy się nad samym sobą, nad sensem naszego życia. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

Zapraszamy do skorzystania z systemu GROBONET http://czernichow.artlookgallery.com/ umożliwiający odnalezienie swoich bliskich w bazie osób pochowanych oraz zlokalizowanie ich grobu na dokładnej mapie cmentarza. Wyniki poszukiwań można wydrukować lub zapisać na komputerze.
Dodano: 31-10-2019

Pomóż naszej szkolnej bibliotece wygrać 1000 książek

Łączymy siły!! Głosujemy na szkołę w Czernichowie!! Pomóż naszej szkolnej bibliotece wygrać 1000 książek w konkursie Empiku. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Józefa Piłsudskiego w Czernichowie gorąco zaprasza do włączenia się w akcję i prosi o wsparcie w głosowaniu. Głosuj codziennie w aplikacji mobilnej w dniach 24.10 - 28.11.2019. każdego dnia można oddać jeden głos, czyli każdy może zagłosować 36 razy każdego dnia jeden raz. Zachęcamy by do akcji włączyć rodzinę i znajomych.
Dodano: 22-10-2019

Cud-miód w stulecie Powstań Śląskich

W dniu 19 października 2019r. w Czernichowie odbył się Piknik Ekologiczny ,,Cud-Miód” w Stulecie Powstań Śląskich. Organizatorami był Wójt Gminy Czernichów, Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Czernichowie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Patronat nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Pan Jakub Chełstowski..
Dodano: 22-10-2019

Szkoła w Międzybodziu Żywieckim wzięła udział w akcji 100 lip na 100-lecie Powstań Śląskich

18 października cała Szkoła Podstawowa w Międzybrodziu Żywieckim zebrała się w ogrodzie obok orlika, gdzie Pan Dyrektor Roman Rokita przekazał na ręce przewodniczącego samorządu uczniowskiego sadzonkę, którą następnie zasadzili wspólnymi siłami. Ostatnie, setne drzewko zostanie zasadzone na Pikniku Ekologicznym "Cud- Miód" 19 października w Szkole Podstawowej w Czernichowie.

Szkoła wzięła udział w akcji 100 lip na 100-lecie Powstań Śląskich. Jest ona organizowana przez Gminę Czernichów oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Wydarzenie ma na celu uczczenie rocznicy wybuchu Powstań Śląskich, popularyzację historii oraz wyrażenie przynależności do województwa śląskiego i polega na sadzeniu lip w przestrzeni publicznej, ogrodach, na działkach.
Dodano: 18-10-2019

Piknik Ekologiczny CUD-MIÓD w stulecie Powstań Śląskich

Wójt Gminy Czernichów, Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Czernichowie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach zapraszają na Piknik Ekologiczny „CUD-MIÓD” w stulecie Powstań Śląskich, który odbędzie się 19 października 2019 roku w Szkole Podstawowej w Czernichowie. Serdecznie zapraszamy. Szczegóły imprezy na plakacie.

Program imprezy:
9.00 – 11.00 Konferencja dla pszczelarzy
11.00 – 12.00 Część oficjalna
12.15 Przemarsz kolorowego korowodu na Gajówkę
13.00 – 16.00 Piknik ekologiczny
Dodano: 11-10-2019

Łossod 2019

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Regionalne Stowarzyszenie Kulturalne Roztoka oraz hodowcy owiec zapraszają na jesienny spęd owiec, który odbędzie się 19.10.2019 w Międzybrodziu Żywieckim. Szczegóły na plakacie.
Dodano: 10-10-2019

Pasowanie pierwszoklasistów w Czernichowie

W dniu 10 października w szkole w Czernichowie odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów. Dzieci przedstawiły program artystyczny, po którym zostały uroczyście zaprzysiężone i włączone do społeczności szkolnej. Ten ważny dzień dzieci będą pamiętać, jako dobry początek ich wspólnych lat.

Z okazji uroczystego przyjęcia w poczet uczniów, życzę Wam Drodzy Uczniowie, aby pobyt w szkole był Waszą najpiękniejszą przygodą pełną samych najlepszych ocen i wzorowego zachowania. Życzę Wam, aby szkoła była dla Was nie tylko źródłem wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, ale także „drugim domem”, w którym zawsze będziecie czuli się bezpiecznie, spotkacie się z życzliwością i zrozumieniem rówieśników i dorosłych oraz nawiążecie nowe przyjaźnie.

Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów

Dodano: 15-10-2019

Na 40-lecie Elektrowni Wodnej Żar 40 tornistrów

Na 40-lecie Elektrowni Wodnej Żar Fundacja PGE przekazał uczniom ze Szkoły w Międzybrodziu Żywieckim 40 tornistrów. To finał konkursu plastycznego, w którym dzieci brały udział. Głównymi nagrodami były plecaki a w nich pełne wyposażenie do szkoły, to m.in. piórnik, kredki, pędzle, farby, bloki, zeszyty, nożyczki.

Gratuluję pomysłu i inwencji twórczej.
Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów


Posłuchaj Radio Bielsko: https://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/przekazali-40-tornistrow/42989?fbclid=IwAR1ao0BWuIC6XsOqT0ESRObZYRaPx8shByhB24SC7omO8HwUpYbw9ZsM4cs
Dodano: 15-10-2019

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składam wszystkim Nauczycielom, Pedagogom, Pracownikom Oświaty serdeczne podziękowania za zaangażowanie, profesjonalizm oraz wytrwałość w kształtowaniu umysłów, serc i charakterów młodego pokolenia. Dziękuję za Wasz wysiłek dydaktyczny, za rozbudzanie wśród dzieci ciekawości świata, szacunku wobec potęgi nauki i za pracę na rzecz lepszej, pomyślnej przyszłości. Dzisiaj, w Dniu Waszego Święta, życzę Wam przede wszystkim dużo zdrowia, cierpliwości i wrażliwości. Niech Państwa praca przynosi jak najwięcej zadowolenia, satysfakcji, spotyka się ze zrozumieniem oraz uznaniem ze strony uczniów, rodziców i całej społeczności lokalnej. Życzę Państwu, aby wypełnianie trudnej misji, jaką jest praca w szkole, było źródłem nieustannej radości.

Z wyrazami szacunku,
Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów


„Szukać prawdy, kochać piękno, chcieć dobra,
czynić najlepsze – to zadanie i cel człowieka”

M. Mendelssohn
Dodano: 11-10-2019

Pierwsze lipy rozdane!

Zapraszamy do włączenia się w akcję pod hasłem „100 lip na 100-lecie Powstań Śląskich”, która skierowana jest do organizacji, stowarzyszeń, szkół, mieszkańców gminy Czernichów. Akcja polega na sadzeniu drzewek w przestrzeni publicznej, w ogródkach, na działkach, itp. Sadzonki lip można odebrać w Gminnym Centrum Kultury w Międzybrodziu Bialskim w dniach 8 (wtorek), 10 (czwartek) i 15 (wtorek) października w godz. od 10.00 do 14.00. Pierwsze osoby odebrały już od nas lipy. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem akcji dostępnym na gokis.czernichow.com.pl.
Dodano: 10-10-2019

Otwarcie wyremontowanej przez wolontariuszy PGE biblioteki w Szkole Podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim

30 września w Szkole Podstawowej w Międzybrodziu żywieckim odbyło się oficjalne otwarcie wyremontowanej przez wolontariuszy PGE biblioteki połączone z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i wystawą prac wykonanych z materiałów użytych wtórnie. W imieniu społeczności lokalnej serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt osobom. Wyremontowana biblioteka z pewnością będzie służyła uczniom szkoły przez długie lata.

Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat

---------------
Ostatni dzień września, mimo deszczowej i wietrznej pogody, upłynął w Szkole Podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim w radosnej i nieco podniosłej atmosferze. Wszystko za sprawą oficjalnego otwarcia wyremontowanej przez wolontariuszy PGE biblioteki. Podczas obchodów tego szczególnego dnia oprócz Dyrektora, Grona Pedagogicznego oraz uczniów obecni byli: Pani Barbara Kos- Harat – Wójt Gminy Czernichów, Pani Barbara Bohun- Siwacka- kierownik ds. obsługi klienta w PKO Banku Polskim, Pan Jakub Kliś- Dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddziału ZEW Porąbka- Żar oraz wolontariusze PGE- Pani Katarzyna Kamińska, Pan Szymon Dudek oraz Pan Ryszard Kliś..
Dodano: 02-10-2019

Piknik ekologiczny pn. odzyskujesz - świat ratujesz

28 września odbył się piknik ekologiczny pn. odzyskujesz - świat ratujesz, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 w Międzybrodziu Bialskim oraz Stowarzyszenia Mała Szwajcaria. Realizacja projektu dofinansowanego w ramach programu"Działaj Lokalnie" Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności, koordynowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Żywiecką Fundację Rozwoju.

Gratuluję pomysłu i inicjatywy. Piknik ekologiczny to doskonała forma przekazu wiedzy na temat środowiska.

Z poważaniem
Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat
Dodano: 02-10-2019

Jubileusz 40-lecia eksploatacji Elektrowni Porąbka-Żar, 55-lecia eksploatacji Elektrowni Wodnej Tresna, 65-lecia eksploatacji Elektrowni Wodnej Porąbka

Każdy jubileusz jest niezwykłym świętem i wydarzeniem. To okazja do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczania nowych celów i zadań. Skłania również do refleksji, wspomnień, przemyśleń.

Z okazji Jubileuszu przekazuję wyrazy uznania wszystkim tym, którzy przez dziesięciolecia tworzyli historię i współczesność Zespołu Elektrowni Wodnych Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim. Składam Władzom oraz Pracownikom serdeczne życzenia, gratulacje i wyrazy uznania oraz dalszej owocnej działalności. Niech kolejne lata przyniosą Waszej firmie nowe osiągnięcia, wiele satysfakcji zawodowych i osobistych.

Z wyrazami szacunku
Barbara Kos-Harat
Wójt Gminy Czernichów
Dodano: 23-09-2019

28. Gminne Zawody Strzeleckie o Puchar Wójta Gminy Czernichów przeszły do historii

21 września do rywalizacji na strzelnicy PGE Energia Odnawialna S.A. stanęło 25 drużyn. Celem imprezy jest popularyzacja sportu strzeleckiego, wyłonienie najlepszych strzelców oraz integracja społeczności lokalnej. Wyniki zawodów dostępne na stronie http://gokis.czernichow.com.pl/wiadomosci-cat/art-walczyli-o-puchar-wojta-,347?fbclid=IwAR1IoQm6H8Qpgrs2ZnjRRGGvT5USZ3d4l4-DxYxjDYMGa8eDXB3olbEGdZY. zdjęcia na https://www.facebook.com/gokis.czernichow.

Serdecznie dziękuję wszystkim drużynom i osobom indywidualnym za tak liczny udział w zawodach, a zwycięzcom gratuluję. Do zobaczenia za rok.

Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos-Harat
Dodano: 24-09-2019