22 maja 2019,imieniny Heleny, Wieslawy, Ryty

Wojewoda Śląski przestrzega przed ASF

Zgodnie z ustaleniami z narady koordynacyjnej w sprawie afrykańskiego pomoru świń (ASF), która miała miejsce w dniu 3 stycznia 2018 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, w załączeniu przekazuję ulotki opracowane przez Główny Inspektorat Weterynarii celem dalszego rozpropagowania.


W ocenie Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach głównym wektorem przemieszczenia choroby na teren województwa może być czynnik ludzki. Może się to zdarzyć poprzez przewożenie mięsa zarażonych dzików ze wschodniej części kraju lub poprzez przewóz żywności zza wschodniej granicy.

Szczególnie narażone są parkingi położone w pobliżu obszarów leśnych, gdzie mogą przebywać dziki poszukujące pozostałości żywności. Dlatego w opinii WLW należy podjąć działanie uświadamiające i organizacyjne w stosunku do zarządców dróg i parkingów, oraz podległych Państwu służb komunalnych, mające na celu zwiększenie częstotliwości opróżniania śmietników, by nie zalegały w nich resztki jedzenia, a także poprzez umieszczenie na parkingach ulotek dotyczących postępowania z resztkami żywności.
16-01-2018 10:45:33 - Wpis utworzył użytkownik admin