6 czerwca 2020,imieniny Norberta, Laurentego, Bogumila

Wilk wyrządził szkody? Zgłoś problem do RDOŚ w Katowicach

Na terenie województwa śląskiego wilki występują najliczniej w Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym oraz Beskidzie Śląskim od 2006 roku. Jednak obecnie stopniowo osiedlają się także w innych, nizinnych lasach naszego regionu. Młode, dojrzałe osobniki wędrują nawet na duże odległości (kilkaset kilometrów), aby znaleźć partnera i miejsce na założenie grupy rodzinnej.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zwraca się z prośbą o informowanie o ich występowaniu, zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na stronie Stowarzyszenia dla Natury Wilk. Informacje przekazywać można za pomocą FORMULARZA do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, a także bezpośrednio do pracowników Stowarzyszenia:
dr Sabiny Pierużek-Nowak, e-mail: sabina.nowak@polskiwilk.org.pl, tel.: 606-110-046;
Roberta Mysłajka, e-mail: robert.myslajek@igib.uw.edu.pl, tel.: 788-795-353..

Od wieków wilki budziły wśród ludzi silne emocje. Najczęstszą przyczyną ludzko-wilczych animozji są właśnie szkody wśród zwierząt gospodarskich. Sytuacji takich można jednak uniknąć, dzięki właściwej opiece nad inwentarzem oraz stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Proste, a skuteczne w użyciu, są fladry (cienkie sznury z przywieszonymi paskami czerwonego, zwiewnego materiału ) oraz pastuchy elektryczne, którymi otacza się pastwiska. Bardzo efektywnym sposobem jest posiadanie dobrze przeszkolonego owczarka podhalańskiego. Istotną sprawą jest także zabieranie na noc zwierząt z pastwisk. Pozostawione bez opieki mogą się stać łatwą zdobyczą dla wilków. Opis metod ochrony inwentarza znajduje się na stronie http://www.polskiwilk.org.pl/ w zakładce Przeciwdziałanie szkodom od drapieżników.

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki w województwie śląskim, wypłacane są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, do której należy się zwrócić z odpowiednim wnioskiem. Aby odszkodowanie mogło zostać wypłacone, konieczne jest dopełnienie wszystkich formalności. Informacje na temat, w jaki sposób załatwić tę sprawę znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Więcej na http://katowice.rdos.gov.pl/wilk-nie-taki-straszny-2.
13-05-2019 12:48:02 - Wpis utworzył użytkownik admin