19 września 2020,imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Apel Wójta Gminy Czernichów do wszystkich mieszkańców

Szanowni Mieszkańcy,

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, zwracam się do Państwa z apelem o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych. Apeluję również o stosowanie się do zaleceń związanych z przestrzeganiem zasad higienicznych.
Tylko w ten sposób możemy wspólnymi siłami zatrzymać rozprzestrzenianie koronawirusa.

Informuję, iż na terenie Gminy Czernichów zostają odwołane wszystkie imprezy, spotkania i zebrania aż do odwołania. Apeluję, aby w trakcie trwania okresu ochronnego ograniczyć do minimum prywatne spotkania towarzyskie celem zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

W związku z zamknięciem placówek oświatowych apeluję do wszystkich dzieci, ich rodziców oraz opiekunów, by w okresie zwolnienia od zajęć szkolnych ograniczyć spotkania i wyjścia z domu, zwłaszcza w miejsca tłoczne, jak np. sklepy, urzędy czy centra handlowe.

Apeluję aby do ośrodków zdrowia nie zgłaszały się osoby z gorączką lub objawami infekcji układu oddechowego. Osoby takie powinny się porozumieć telefonicznie z personelem poradni, który zbierze szczegółowy wywiad i udzieli informacji co do dalszego postepowania.
W przypadkach nagłych albo objawów ciężkiego zachorowania należy wzywać pogotowie ratunkowe przez numery alarmowe: 999 lub 112.
Jednocześnie przypomina się, że osoby spełniające kryteria podejrzenia choroby zakaźnej zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia, NFZ i Głównego Inspektora Sanitarnego powinny telefonicznie zawiadomić Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żywcu.
Pacjenci przewlekle chorzy nie muszą się zgłaszać po recepty lecz mogą telefonicznie zgłosić zapotrzebowanie i zwrotnie przez telefon zostanie im podany numer kodu na podstawie którego będą mogli otrzymać leki w każdej aptece.
Wszystkich wracających zza granicy proszę o niezwłoczną konsultację telefoniczną z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną w Żywcu, która otoczy Państwa nadzorem polegającym na udzieleniu wszelkich niezbędnych informacji, których przestrzeganie przyczyni się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa nas wszystkich.
Informuję, iż zostały wprowadzone ograniczenia w zakresie dostępu do Urzędu Gminy Czernichów. Jedynie interesanci w sprawach nie cierpiących zwłoki są wpuszczani na teren budynku Urzędu. Pozostałych interesantów proszę o kontakt telefoniczny z Urzędem lub odłożenie wizyty na późniejszy termin po zakończeniu okresu ochronnego.

Zwracam się do Wszystkich mieszkańców z gorąca prośbą o spokój, ale także o ostrożność, rozwagę i odpowiedzialność. Pamiętajmy, że stosowanie działań profilaktycznych polegających na izolacji i rygorystycznym przestrzeganiu zasad higieny jest jedynym sposobem, by uniknąć zachorowania oraz by powstrzymać szerzącą się epidemię. Wiele leży w naszych rękach, dlatego dołóżmy wszelkich starań, by nasze zachowanie było przede wszystkim odpowiedzialne, chroniło nas i naszych bliskich przed zachorowaniem i rozprzestrzenianiem wirusa.

Wójt Gminy Czernichów
Barbara Kos- Harat
16-03-2020 9:08:25 - Wpis utworzył użytkownik admin